2026 MTV Oranları: Motor Hacmine Göre Güncel Araç Vergisi Listesi

Türkiye sınırları dahilinde tescil edilmiş tüm motorlu kara taşıtlarının her yıl düzenli olarak ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),...

Furkan Yılmaz Furkan Yılmaz · · 10 dk okuma
2026 MTV Oranları: Motor Hacmine Göre Güncel Araç Vergisi Listesi

Türkiye sınırları dahilinde tescil edilmiş tüm motorlu kara taşıtlarının her yıl düzenli olarak ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), araç sahiplerinin bütçe planlamasındaki en temel sabit gider kalemlerinden biridir. Karayolları altyapısının korunması, emisyon takibi ve mali denetimlerin sürdürülebilirliği adına tahsil edilen bu vergi, her yeni takvim yılında yeniden şekillenir. Sürücülerin dönemsel olarak araştırdığı güncel 2026 MTV oranları ve ödeme takvimi, araç satın alma ve işletme kararlarını doğrudan etkilemektedir.

Araç sahiplerinin ve potansiyel alıcıların mülkiyet maliyetlerini hatasız öngörebilmeleri adına sistemin işleyiş mantığını bilmesi gerekir. Vergilendirme mimarisi; aracın tescil türü, yaşı, motor hacmi ve değer katsayılarına göre çok katmanlı bir yapıda kurgulanmıştır. BaremCars olarak, yasal yükümlülüklerinizi eksiksiz yerine getirmeniz, gecikme faizleriyle karşılaşmamanız ve bütçenizi doğru yönetmeniz adına en güncel mevzuat verilerini içeren kapsamlı bir Motorlu Taşıtlar Vergisi rehberi hazırladık.

2026 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Belirlendi? Yeniden Değerleme Oranı Etkisi

Her yıl sonbahar döneminde Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca netleşen yeniden değerleme oranı, devletin maktu vergi ve harçlara uygulayacağı yıllık artış katsayısını yasal olarak belirler. Bu katsayı doğrultusunda revize edilen 2026 motorlu taşıtlar vergisi listesi, tamamen resmi veriler çerçevesinde yürürlüğe girmiştir.

Mevcut sistemde hesaplama yapılırken sürücülerin dikkat etmesi gereken en kritik parametre, aracın yasal ilk tescil tarihi bilgisidir. Türkiye'de 01.01.2018 ve sonrasında tescili yapılan araçların vergilendirilmesinde sadece motor silindir hacmi yeterli olmamakta, üretim veya ithalat esnasındaki çıplak araç değeri / matrah eşiği de hesaplamaya doğrudan dahil edilmektedir. 2018 öncesi tescilli araçlarda ise matrah kuralı aranmaksızın geleneksel yaş ve hacim formülü uygulanmaktadır.

Binek Otomobiller İçin Güncel 2026 MTV Oranları Listesi

Otomobil sınıfındaki araçların vergi yükü, motorun büyüklüğü arttıkça ve araç yaşı gençleştikçe doğrusal bir şekilde yükselir. Sürücülerin bütçe planlamasına kaynak oluşturması adına hazırlanan güncel 2026 MTV hesaplama tablosu verileri, en yoğun talep gören motor kademelerine göre tasnif edilmiştir.

1300 cc ve Altı Motor Hacmine Sahip Otomobillerin Vergisi

Küçük hacimli, genellikle şehir içi kullanım odaklı ve emisyon oranı düşük olan 1.0, 1.2 litrelik motor seçenekleri, binek otomobil kategorisindeki en ekonomik vergi dilimini oluşturur. 1 Ocak 2018 sonrası tescil edilmiş 1-3 yaş aralığındaki araçlar için Ocak 2026 MTV ne kadar sorusunun matrah bazlı maktu karşılıkları şu şekildedir:

Motor Silindir Hacmi (cm3)Taşıt Değeri (TL)1-3 Yaş4-6 Yaş7-11 Yaş12-15 Yaş16 ve Yukarı Yaş
1300 cm3 ve aşağısı309.100'ü aşmayanlar5.750 TL4.010 TL2.238 TL1.689 TL593 TL
1300 cm3 ve aşağısı309.100'ü aşıp 541.500'ü aşmayanlar6.319 TL4.409 TL2.459 TL1.861 TL655 TL
1300 cm3 ve aşağısı541.500'ü aşanlar6.902 TL4.807 TL2.693 TL2.032 TL706 TL

1301 cc - 1600 cc Arası En Çok Satan Modellerde Son Durum

Türkiye otomotiv pazarında sedan, hatchback ve kompakt SUV segmentlerinde en yüksek satış adetlerine ulaşan 1.4, 1.5 ve 1.6 litrelik motor blokları bu grupta vergilendirilir. 1-3 yaş aralığındaki araçlar için güncel yıllık baremler şu şekilde basamaklandırılmıştır:

Motor Silindir Hacmi (cm3)Taşıt Değeri (TL)1-3 Yaş4-6 Yaş7-11 Yaş12-15 Yaş16 ve Yukarı Yaş
1301 - 1600 cm3 e kadar309.100'ü aşmayanlar10.016 TL7.510 TL4.354 TL3.077 TL1.181 TL
1301 - 1600 cm3 e kadar309.100'ü aşıp 541.500'ü aşmayanlar11.023 TL8.264 TL4.794 TL3.375 TL1.290 TL
1301 - 1600 cm3 e kadar541.500'ü aşanlar12.028 TL9.012 TL5.220 TL3.685 TL1.408 TL

1601 cc - 2000 cc ve Üzeri Premium Araçların MTV Dağılımı

Premium ve lüks araç segmentini temsil eden 2.0 litre ve üzerindeki motor hacimlerinde vergi tutarları katlanarak artar. Örneğin, 1-3 yaş grubunda ve matrahı 813.300 TL sınırını aşan 1601-1800 cc arası araçların yıllık vergisi 26.471 TL seviyesindeyken; 1801-2000 cc hacmindeki en üst matrahlı araçların yıllık vergisi 37.915 TL olarak listelenmektedir. Pazardaki en yüksek MTV hangi araçlarda sorusunun yanıtı ise 4000 cc üzerindeki 1-3 ya ş dev motorlu araçlardır; bu gruptaki yıllık vergi yükü 240.000 TL baremini aşmaktadır.

Motor Silindir Hacmi (cm3)Taşıt Değeri (TL)1-3 Yaş4-6 Yaş7-11 Yaş12-15 Yaş16 ve Yukarı Yaş
1601 - 1800 cm3 e kadar775.100'ü aşmayanlar19.472 TL15.226 TL8.948 TL5.458 TL2.113 TL
1601 - 1800 cm3 e kadar775.100'ü aşanlar21.251 TL16.600 TL9.775 TL5.964 TL2.307 TL

Elektrikli Araç MTV 2026 Yılında Ne Kadar Oldu? Avantaj Devam Ediyor mu?

Sürdürülebilir mobilite çözümlerinin teşvik edilmesi ve yeşil enerji dönüşümünün desteklenmesi amacıyla elektrikli otomobiller, vergi mevzuatlarında çok ciddi mali muafiyet ve avantajlara sahiptir. Tamamen elektrikli motora sahip araçlarda silindir hacmi bulunmadığı için vergilendirme, motorun ürettiği maksimum güç kapasitesi yani kilowatt (kW) birimi üzerinden yürütülür.

Yasal kurallar gereği elektrikli araç MTV 2026 tarifesi, içten yanmalı benzinli ve dizel araçların denk geldiği vergi dilimlerinin tam olarak dörtte biri oranında hesaplanır.

Aşağıdaki tablo, 1-3 yaş grubundaki tamamen elektrikli binek otomobillerin motor güçlerine ve matrah sınırlarına göre 2026 yılı güncel yıllık MTV tutarlarını göstermektedir:

Motor Gücü Baremi (kW)Araç Değeri / Matrah SınırıDengi Motor Hacmi (cc)2026 Yıllık Net MTV Tutarı
≤ 70 kWMatrahı 316.300 TL'yi aşmayanlar1300 cc ve altı dengi1.450,75 TL
≤ 70 kWMatrahı 316.300 TL'yi aşanlar1300 cc ve altı üst dengi1.741,50 TL
70 kW - 85 kW ArasıMatrahı 554.000 TL'yi aşanlar (Örn: Togg T10X)1301 - 1600 cc dengi3.338,75 TL
85 kW - 120 kW ArasıMatrahı 813.300 TL'yi aşanlar1601 - 1800 cc dengi6.617,75 TL
> 120 kW ve üzeriMatrahı 813.300 TL'yi aşanlar1801 - 2000 cc dengi9.478,75 TL

Tablo verilerinden net bir şekilde anlaşıldığı üzere, yerli üretimimiz olan Togg T10X gibi 160 kW altı motor gücüne sahip yüksek performanslı elektrikli araçlar, yıllık işletme maliyeti noktasında içten yanmalı muadillerine kıyasla sürücüsüne devasa bir vergi tasarrufu sağlamaktadır.

Hafif Ticari ve Motosiklet Grubu İçin 2026 MTV Oranları

Vergi sistemi, sadece hususi binek otomobilleri değil, ticari lojistik araçları ve iki tekerlekli ulaşım araçlarını da kendi içinde özel olarak fiyatlandırır. Hafif ticari araçlarda (kamyonet, panelvan) vergilendirme mantığı motor hacminden ziyade aracın azami toplam ağırlığı esasına göre kurgulanmıştır.

2026 yılı hafif ticari ve iki tekerlekli araç vergi dağılımı şu kurallara tabidir:

Kamyonet ve Panelvan Grubu: 1-3 yaş aralığında ve azami ağırlığı 1.500 kilograma kadar olan hafif ticari araçların 2026 yılı güncel yıllık vergisi 5.234 TL'dir. Ağırlık 1.501 - 3.500 kilogram arasına çıktığında ise yıllık maktu tutar 10.518 TL olarak tahsil edilir.

Motosiklet Grubu: İki tekerlekli motorlu taşıtlarda matrah şartı aranmaz, sadece hacim ve yaşa bakılır. 2026 MTV motosiklet tarifesine göre, 1-3 yaş grubundaki 100 - 250 cc arası en yaygın motosikletlerin yıllık vergisi 1.162 TL iken, 251 - 650 cc arasındaki orta segment motosikletlerin yıllık vergisi 2.404 TL seviyesindedir. 100 cc altındaki motorlar ise yasal olarak MTV'den muaftır.

2026 MTV Ödeme Tarihleri: Taksitler Ne Zaman ve Nasıl Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, kanun gereği her yıl iki eşit taksit halinde tahsil edilir. İlk taksit dönemi olan Ocak 2026 MTV ne kadar sorgularının yapıldığı süreç 1 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında tamamlanmıştır. Yılın ikinci yarısını kapsayan ikinci taksit dönemi ise 1 Temmuz - 31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Zamanında ödenmeyen taksitler için yasal olarak aylık gecikme faizi işletilmekte ve uzun süreli gecikmelerde elektronik haciz (e-haciz) süreçleri devreye girebilmektedir.

Yasal olarak vergi takibini sürdürmek ve MTV sorgulama 2026 işlemlerini güvenle tamamlamak için resmi kanalların kullanılması şarttır. Sürücüler, tescil plakası ve T.C. kimlik numarası bilgileriyle GİB İnteraktif Vergi Dairesi (gib.gov.tr) web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden borçlarını anlık görüntüleyebilir. Ödemeler, anlaşmalı bankaların kredi kartları, internet bankacılığı kanalları veya e-Devlet entegrasyonu üzerinden komisyonsuz ve güvenli bir şekilde MTV ödeme 2026 sekmesi aracılığıyla saniyeler içinde tamamlanabilmektedir.

Yasal İstisnalar

Araçların hukuki durumlarındaki değişiklikler, vergi mükellefiyetlerini de doğrudan etkilemektedir. Sürücülerin mevzuat takibinde en çok tereddüt ettiği hususlardan biri, hurdaya ayrılan veya kullanım dışı kalan araçların durumudur. Bu noktada en çok sorulan Trafikten çekme belgeli aracın mtv'si ödenir mi sorusunun yasal yanıtı net kurallara bağlıdır.

Bir araç için resmi olarak "Trafikten Çekme Belgesi" düzenlendiği andan itibaren, ilgili tescil dönemi sonrasındaki aylar için Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyeti yasal olarak durdurulur ve araç trafikten uzak kaldığı müddetçe ek MTV tahakkuk etmez. Ancak belgenin alındığı tarihe kadar olan geçmiş dönem borçlarının tamamının ödenmesi zorunludur. Araç yeniden trafiğe çıkarılmak istendiğinde ise tescil işlemlerinin yapıldığı ay itibarıyla vergi mükellefiyeti yeniden başlatılır.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Araç satışı yaparken ödenmemiş MTV noterde engel olur mu?

Evet, araç üzerinde geçmiş dönemlere veya içinde bulunulan taksit ayına ait ödenmemiş Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu bulunuyorsa, bu durum noterliklerdeki ARTES (Araç Sicil ve Tescil Sistemi) altyapısı tarafından anında engellenir ve borç kapatılmadan mülkiyet devri yapılamaz.

Yaşı büyük araçların MTV'si düşer mi?

Evet, Motorlu Taşıtlar Vergisi sisteminde araç yaşlandıkça ödenecek vergi tutarı kademeli olarak azalır. Yasal mevzuatta vergi oranları; 1-3 yaş, 4-6 yaş, 7-11 yaş, 12-15 yaş ve 16 yaş üzeri olmak üzere beş farklı yaş kategorisine göre azaltılarak uygulanır.

Elektrikli araç MTV hesaplama işlemi neye göre yapılır?

Elektrikli araçlarda silindir hacmi olmadığı için hesaplama motor gücünü ifade eden kilowatt (kW) değeri üzerinden yapılır. Kanunen belirlenen kW aralıkları, içten yanmalı motorların silindir hacmi basamaklarıyla eşleştirilir ve çıkan verginin sadece %25'i tahsil edilir.

MTV ödemesi gecikirse ne olur?

Son ödeme tarihleri olan 31 Ocak ve 31 Temmuz günleri geçirildiği andan itibaren, ödenmeyen vergi aslı üzerine her ay için devlet tarafından belirlenen yasal gecikme zammı (faiz) işletilir. Uzun süreli ödememe durumlarında ise banka hesaplarına elektronik haciz uygulanabilmektedir.

2026 yılında en düşük otomobil ÖTV oranı yüzde kaç?

İçten yanmalı geleneksel benzinli ve dizel otomobiller için uygulanmakta olan en taban ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranı matrah dilimlerine göre %70'ten başlamaktadır.

Paylaş
Furkan Yılmaz
Yazar
Furkan Yılmaz
İkinci El Araç Değerleme Uzmanı

İkinci el araç değerleme alanında uzmanlaşmış bir otomotiv profesyoneli. Barem Cars'ta piyasa verileri, fiyat analizleri ve araç değerleme süreçleri üzerine çalışıyor; alıcı ve satıcılar için doğru değerlemeyi anlaşılır kılan rehberler ve uzman görüşleri hazırlıyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yazın.

Yorum yazın

Yorumunuz editör onayından sonra yayınlanır.

Benzer yazılar

Aracını Değerle